Ptasi artyści

Wiosenny poranek na Świdwiu to niezapomniane doznanie. Jezioro i otaczające je trzcinowiska zdają się być jedną wielką salą koncertową. I choć śpiewacy zdecydowanie się przekrzykują, starając się zwrócić uwagę tylko na siebie, to przecież poranny głos rezerwatu nie jest żadną kakofonią przypadkowych dźwięków. Wręcz przeciwnie, słuchacz ma wrażenie, jakby setkami, a pewnie tysiącami ptasich gardeł ktoś dyrygował. Bo przecież pojawiają się pauzy, bo przecież słuchać solowe pohukiwanie bąka, czy nawet porykiwania jeleni. Koncertują na Świdwiu nie tylko ptaki, ale także inni jego tali mieszkańcy oraz goście. Pomaga także cała natura, wypełniając słuchowisko odgłosami burzy i wiatru gwiżdżącego własne melodie. Warto zasłuchać się w rezerwacie. Każdego dnia trwa tu inny koncert i nawet zimą jezioro nie milknie nawet na chwilę.

Ptasi artyście tworzą różnie swoje pieśni. Niektóre ptaki wyśpiewując bez końca jedną frazę, „bawiąc się” kilkoma dźwiękami, podczas gdy inni śpiewacykomponują długie bogate melodie. Gztynki takie jak: trznadel, zięba, piecuszek układają skromne, ale miłe uchu 2-3 sekundowe piosenki. Inne gatunki, takie jak kos, trzcinniczek, skowronek, i szpak, improwizują długie pieśni trwające nawet do kilku minut.

Uważni słuchacze rozpoznają też głosy żurawia, wilgi, błotniaka, derkaczy, gęsi i wielu, wielu innych. W okresie lęgowym przebywa i śpiewa na Świdwiuponad 160 gatunków ptaków. Warto wspomnieć, że na obszarze rezerwatu jest także terytorium łowieckie bielika. I jego głos czasami krzyczy odstraszając mniejszych ptasich braci. Zapraszamy do rezerwatu w każdej porze roku. Na pewno nikt nie będzie zawiedzony koncertem.