Ludzie projektu

Rościsław Wysocki – autori pomysłodawca stworzenia zbioru dźwięków Świdwia. Zasłużony miłośnik i społecznik, który przyczynił się do powstania rezerwatu. Zbiera nagrania od ponad 40 lat. W latach 90- wydawnictwo Albatro wydało kasetę MD ze zbiorem nagrań Świdwia. Mimo zasłużonego wieku Pan Wysocki nadal odwiedza rezerwat i kontynuuje swoją pracę.

Piotr Biniek – wiceprezes Stowarzyszenia Akademia Komunikacji Społecznej. Kierownik muzyczny i organizacyjny projektu, dyrygent zespołu wokalnego.Tam i Owo. Reżyser i scenarzysta filmu Świdwie Sanctus.

Paweł Kornicz – dyrygent, wokalista i kompozytor. Absolwent szczecińskiej filii Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Szef artystyczny „Deutsch Polnischer Chor HORYZONT” – niemiecko-polskiego chóru z Brüssow w Niemczech. Nauczyciel muzyki w SP nr 35 w Szczecinie, gdzie prowadzi chór szkolny. Prowadzi orkiestrę GAMELAN Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Zespoły te mają w swoim repertuarze kompozycje tworzone przez Pawła Kornicza i były wykonywane przez Orkiestrę Filharmonii Szczecińskiej oraz berliński „Ensemble für Alte Musik CON ANIMA”.  W projekcie odpowiada za wartość artystyczną.

 

 

Krzysztof Seroczyński – szczeciński kompozytor, gitarzysta, dydaktyk. Absolwent Akademii Muzycznej w Szczecinie, współpracujący z Filharmonią Szczecińską w ramach projektu Gamelan &  Filharmonia . Twórca bluesowego projektu „My z Delty” i lider jazzowego zespołu Flór, który powstał pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Otwarta forma jazzowej ekspresji pozwoliła grupie znaleźć się w wielu ciekawych miejscach, takich jak: Regenbogenfabrik w Berlinie; Mała Akademia Jazzu w klubie Pinokio, „Spotkania Młodego Teatru Okno” w Teatrze Kana w Szczecinie, Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie.

Zespół pod kierownictwem Krzysztofa Seroczyńskiego często koncertuje i nagrywa nowe utwory, które łączą obszary muzyki jazzowej, bluesowej, folkowej i kameralnej. W projekcie Świdwie Sanctus odpowiedzialny za warstwę muzyczną.

Kazimierz Olszanowski, wieloletni pracownik rezerwatu Świdwie, starszy inspektor, opiekun merytoryczny ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Znany szczeciński miłośnik przyrody, działacz ekologiczny i animator społeczny, doświadczony żeglarz.

Aleksandra Fryszkowska – jest absolwentką Akademii Sztuki w Szczecinie oraz KatedryEdukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Nauczyciel muzyki i zajęć artystycznych wSzkole Podstawowej w Trzebieży. Dyrygent Chóru Szkolnego i opiekun artystyczny ZespołuTRB. Podczas XXX Przeglądu Piosenki Żeglarskiej i Szantowej KALMAR 2018 (I miejsce dlaZespołu TRB) wyróżniona tytułem „Najlepszy Opiekun Zespołu”. Menager kultury.Pomysłodawca i organizator licznych wydarzeń artystycznych. Wokalistka, członek zespołu wokalnego Pomerania Singers. Od wielu lat związana z Chórem Akademii Morskiej w Szczecinie.

Jacek Hałas, Absolwent Akademii Sztuk Pięknych, muzykant, śpiewak, tancerz, niespokojny duch. Współtwórca dobrych formacji folkowych (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Lautari, Kwartet Wiejski, Nomadzi Kultury), projektów artystycznych (Poznański Dom Tańca, Tikkun, the Book) oraz teatralnych (w Teatrze Cinema, Teatrze Strefa Ciszy, Scholi Węgajty).

Zajmuje się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, działalnością warsztatową i edukacyjną. Razem z małżonką Alicją jako Nomadzi Kultury od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata.

Jacek Hałas od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach i praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków – lirze korbowej. 

Piotr Śnieguła – Aktor, muzyk, kompozytor, instruktor teatralny. Od 2013 roku związany z Teatrem Brama z Goleniowa, a od 2015 członek grupy kabaretowej „Impro z Krypty” na Zamku Książąt Pomorskich. lider formacji muzycznej „Takie Po Prostu Trio”. Skomponował muzykę do filmu Mateusza Ciemnieckiego pt. „Bracia Wojny” oraz do spektaklu „Sonata Belzebuba” Teatru Kingdom Of CorvyFork. Występował u boku wielu artystów: Szymon Jachimek (kabaret Limo), Grzegorz Dolniak ( Pytanie na śniadanie), Piotr Bukartyk, Eugenio Barba (OdinTeatret), Paweł Niczewski (Teatr Współczesny w Szczecinie), Jerzy Owsiak (Przystanek Woodstock) . Na swoim koncie ma kilkaset występów scenicznych zarówno w Polsce jak i za granicą.

Bartosz Jurgiewicz. Operator kamery. Współpracownik m.in.: TVP, Canal PLUS, TVN, Discovery.

Nagrody, wyróżnienia, realizował między innymi cykl Podmuch Energii, współfinansowany przez WFOŚiGW w Szczecinie:

2016 – „Ucieczka z piekła” – nagroda główna na festiwalu „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi

2013 – Nominacja do nagrody dziennikarskiej roku Pomorza Zachodniego

2012 – Reprezentant Polski z filmem „Ucieczka z Raju” na Finale Światowej Konferencji Produkcji Telewizji Publicznych „Input Sydney 2012”

2012 – „Ucieczka z Raju” kwalifikacja w 1-szej dziesiątce festiwalu w Monte Carlo

2012 – „Ucieczka z Raju” kwalifikacja w na festiwalu w Dallas

2012 – „Podmuch energii” (zdjęcia) – Srebrny Delfin na festiwalu Cannes Corporate& TV Awards 2012

2008 – „Abordaż: Jak to się robi w zimie” (zdjęcia, montaż) – finalista konkursu programów telewizji lokalnych „To nas dotyczy 2008”

2007.08 – nagroda prezydenta miasta za obstawę medialną finału The TallShip’sRaces 2007

2004.12 – I miejsce w Akademickim Turnieju Bardów

2004.12 – wyróżnienie w konkursie fotograficznym „MiastoCzułość”

2002 – wyróżnienie w fotograficznym. Konkursie turystycznym org przez AKT Kroki.

Przemek Wójcik. Zdjęcia i filmy w projekcie. Przemek zajmuje się głównie fotografią przyrodniczą. I głownie na terenie Rezerwatu Przyrody Świdwie. Dla ludzi i ptaków zwykle niewidoczny i dlatego jego zdjęcia są tak naturalne i piękne. Zawdzięczamy Przemkowi oprawę graficzną strony.

 

 

 

 Zespół wokalny „Tam i Owo” powstał w grudniu 2015 roku jako spontaniczna inicjatywa rodziców dzieci z miejscowej szkoły podstawowej w Tanowie. Ogromny entuzjazm i radość ze wspólnego muzykowania szybko przerodziła się w stałe próby i koncerty. Repertuar obejmuje utwory ludowe, gospel, muzykę rozrywkową. Zespół prowadzi od początku Piotr Biniek, który jest doświadczonym wieloletnim członkiem znanych chórów szczecińskich.  Entuzjazm i radość ze wspólnego śpiewania połączona z regularnymi próbami i warsztatami pozwoliła między innymi na zgłoszenie zespołu do VII Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnym ,,CancoMediterrania,, który odbył się w dniach 12-17.09.2017 w Barcelonie i Lloret de Mar, turystycznej stolicy wybrzeża Costa Brava. Na festiwalu zespół otrzymał dwa brązowe dyplomy w kategoriach muzyka ludowa i muzyka katalońska. O wydarzeniu tym pisały lokalne media, w tym Kurier Szczeciński. Członkowie zespołu byli też zaproszeniu do udziału w programie TVP3 Angelo Rella od Kuchni (emisja 24 listopada 2017).  „Tam i Owo” liczy obecnie 24 osoby – są to głownie mieszkańcy wsi Tanowo.

 

Deutsch – PolnischerChor Horyzont powstał w listopadzie 2010 roku. Od początku istnienia działa przy Kulturhaus w Bruessow (Niemcy). Jest to amatorski zespół, który skupia miłośników śpiewu nie stroniących od muzycznych eksperymentów. Oprócz klasycznego repertuaru chóralnego takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Wolfgang Amadeusz Mozart czy Sergiusz Rachmaninow, chór śpiewa kompozycje tworzone specjalnie dla niego. Ich autorem jest dyrygent zespołu – Paweł Kornicz. Deutsch – PolnischerChor Horyzont mimo swojej krótkiej historii, koncertował w wielu miejscach po obu stronach granicy. Chór śpiewał w Bruessow, Penkun, Wallmow, Prenzlau, Pasewalk, Grimme, Gruenz i w Berlinie, a w Polsce w Trzebieży, Nowym Warpnie, Brzózkach, Cedyni i kilkakrotnie w Szczecinie. Zespół, jak nazwa wskazuje, jest międzynarodowy. Przeważają w nim chórzyści z Niemiec, ale są też artyści ze Szczecina.

Chór Szkoły Podstawowej w Trzebieży powstał w 2014 roku z inicjatywy nauczyciela muzyki – Aleksandry Fryszkowskiej. Na kanwie chóru powstał zespół TRB, którego główną ideą było samodzielne akompaniowanie młodym chórzystom. Współpraca ta zaowocowała wieloma wspólnymi występami w czasie uroczystości szkolnych, projektach muzycznych oraz ważnych inicjatyw lokalnych.Ważnym wydarzeniem dla chóru jest nagranie teledysku do autorskiego utworu „BalladaTrzebieska”, która nawiązuje do morskich tradycji i rybackich korzeni naszej miejscowości.